Językowe Podsumowanie Roku

Zbliżamy się ku końcowi roku, a to doskonały czas na refleksję i celebrowanie osiągnięć, zwłaszcza jeśli chodzi o naukę języka obcego. Niezależnie od tego, czy uczymy się nowego języka od podstaw, czy doskonalimy już opanowane umiejętności, warto zatrzymać się na chwilę i spojrzeć wstecz na nasze postępy.


1. Oceń swoje postępy

Przed rozpoczęciem celebracji, zacznij od oceny (assessment) swoich postępów w nauce języka. Przeglądaj (scan) swoje notatki, przeczytane książki, notatki leksykalne i wszelkie inne materiały, które pomogły ci w nauce. To świetny sposób na zobaczenie, jak daleko już doszedłeś.


2. Stwórz listę osiągnięć

Następnie przygotuj listę swoich osiągnięć (achievements). To może być zrozumienie skomplikowanego artykułu, swobodne rozmowy z native speakerami, zdanie trudnego egzaminu czy nawet zrozumienie piosenki w obcym języku. Zapisz wszystko, co uważasz za sukces (success) w swojej nauce.


3. Przygotuj "językową galerię"

Stwórz "językową galerię" zdjęć lub notatek, które symbolizują (symbolise) różne momenty Twojej nauki języka. To mogą być zdjęcia z kursów językowych, zeszyty z notatkami, mapy słownictwa (word maps) czy nawet zdjęcia z podróży, podczas których używałeś języka obcego.


4. Zorganizuj "Wieczór Językowy"

Zaproś znajomych lub rodzinę na "Wieczór Językowy". Podziel się (share) swoimi osiągnięciami, pokaż im, co udało ci się osiągnąć w nauce języka. Możecie razem obejrzeć zdjęcia z "językowej galerii" i porozmawiać na różne tematy w obcym języku.


5. Nagradzaj się

Nie zapomnij nagrodzić siebie (reward yourself) za wysiłek (effort) i poświęcenie (devotion) w nauce. To może być drobny prezent dla siebie, ulubiona książka w języku obcym, nowa aplikacja do nauki lub nawet krótka podróż do kraju, gdzie używa się docelowego języka.


6. Plan na przyszłość

Podczas celebracji, zastanów się również nad planami na przyszłość. Jakie cele (goals) chcesz osiągnąć w kolejnym roku? Może to będzie kolejny poziom kursu językowego, zdanie egzaminu certyfikującego, czy nawet spontaniczna podróż do kraju mówiącego w danym języku (English-speaking country).


Pamiętaj, że każdy krok (step) w nauce języka to ogromny sukces. Celebruj te chwile, bądź dumny z siebie i przygotuj się na kolejne wyzwania (challenges) językowe.


Jeśli podobał Ci się ten wpis podziel się nim z innymi. 
Chętnie też przeczytam o Twoich doświadczeniach w komentarzu poniżej.

Kliknij by śledzić Akademię TOP-NOTCH  na Facebooku, Instagramie i TikToku.

Komentarze