Czy w każdym wieku można nauczyć się języka angielskiego?

Umiejętność posługiwania się językiem angielskim staje się tak powszechna, jak znajomość obsługi komputera czy telefonu. W języku angielskim chce mówić każdy, ale duża część ludzi ma opory przed jego nauką. Zwłaszcza osoby dojrzałe boją się, że nie zapamiętają nowych słów, nie nauczą się wymowy lub źle będą składać zdania. Ten strach jest bezzasadny. W tym artykule dowiesz się dlaczego.

Nauka języka w dzieciństwie

To prawda, że dzieci szybciej przyswajają wiedzę. Bez względu na to, czy uczą się nowego języka, czy recytacji długiego wiersza. Mają bardziej plastyczne organy, dzięki którym potrafią naśladować więcej dźwięków. Uczą się nieświadomie - nauka jest dla nich zwyczajną częścią poznawania świata bliższego i dalszego, emocji. Nie męczą się, ponieważ ich wysiłek jest niewielki.

Ponadto dzieci nie boją się używać wyobraźni, dlatego łatwiej im zapamiętywać całe frazy dzięki zabawom i abstrakcyjnym skojarzeniom. Szybciej też przekonują się do nowości i chętniej z nich korzystają.

Czy dorosły jest gorszym uczniem niż dziecko? Zdecydowanie nie!

Dojrzałe osoby uczą się inaczej niż dzieci - to fakt. Za powodzenie w przyswajaniu nowej wiedzy główną rolę odgrywa ich motywacja.

Dorośli są świadomi, że znajomość dodatkowego języka może im pomóc w życiu zawodowym oraz prywatnym, dlatego decydują się intencjonalnie poszerzać swoją wiedzę w tym zakresie. Bazując na swojej dotychczasowej wiedzy i doświadczeniach, potrafią wybrać dla siebie idealną metodę nauki, dzięki której szybciej osiągną cel. Przystosowują ją również do swojego trybu życia i czasu, który mogą poświęcić na naukę.

W dodatku osoby dojrzałe są bardziej zdyscyplinowane i systematyczne. Posiadają również umiejętność łączenia hipotez, co przekłada się na lepsze kształcenie np. z zasad gramatyki.

Kiedy warto zacząć naukę?

Naukę języka angielskiego najlepiej zacząć najwcześniej jak to możliwe. Dzieci mają naturalną zdolność do uczenia się języka (w końcu uczą się tego ojczystego) i jego wymowy. Należy jednak pamiętać, że mimo szybszego przyswajania wiedzy, równie szybko się dekoncentrują. Jeśli nauka nie wyzwala w nich nowych ciekawych bodźców, szybciej będą się rozpraszać.

Jeśli natomiast dzieciństwo mamy już dawno za sobą, a chcemy zacząć nowy językowy rozdział - nic straconego! Główną pomocą w nauce jest sam cel, do którego chcemy dążyć. Może to być awans na lepsze stanowisko, szansa na zatrudnienie w atrakcyjnej firmie czy po prostu chęć porozumiewania się z mieszkańcami ulubionego kraju, do którego jeździmy co wakacje.

Dzięki własnej motywacji, ale również doświadczeniu i świadomości, każdy dorosły człowiek wie, jakie zagadnienia związane z językiem będą dla niego przydatne. W końcu angielski biznesowy nie przyda się, kiedy będziemy zwiedzać najpiękniejsze miejsca Ameryki.

Największe plusy uczenia się języków w dojrzałym wieku

Uczenie się języków obcych, takich jak angielski, nie tylko pozwala w łatwy sposób dogadać się z mieszkańcami innych krajów. Nauka nowego słownictwa, zwłaszcza nie ojczystego, bardzo dobrze wpływa na pamięć i koncentrację. Dzięki niej zmuszamy nasz mózg do wysiłku, który z kolei poprawia nasze zdolności intelektualne. Szybciej przypominamy sobie skomplikowane słowa lub ciekawe sytuacje. Łatwiej przyswajamy i rozszyfrowujemy pozornie nielogiczne zasady.

Ćwiczenia polegające na powtarzaniu, zapamiętywaniu znaczenia poszczególnych słów lub tworzeniu abstrakcyjnych skojarzeń są doskonałą umysłową gimnastyką. Czego chcieć więcej?

To jaki wiek jest idealny na naukę języka angielskiego?

Tak naprawdę nie ma idealnego wieku, w którym należy uczyć się języka obcego. Wiele zależy nie tyle od wieku, co od osobistych predyspozycji. Ktoś kto lubi się uczyć, zapamiętywać, odkrywać nowe - szybciej i łatwiej przyswaja nowe słownictwo. Osoba, która słucha dużo muzyki lub ogląda filmy w obcym języku, może od razu nauczyć się całych fraz. Jednak każdy, kto żyje w ciągłym stresie lub zmęczeniu, nie będzie miał najlepszych efektów w edukacji.

Sprawdź Jak zacząć naukę języka angielskiego w dorosłym wieku? i zastanów się: ile czasu możesz poświęcić na naukę? O jakich porach jesteś najbardziej produktywny? W jaki sposób najlepiej przyswajasz wiedzę? Odpowiedzi na powyższe pytania oraz konsultacja z osobą uczącą języków, pozwolą Ci dobrać odpowiednią metodę. Bo to ona i Twój wysiłek gwarantują sukces!

Jeśli podobał Ci się mój wpis podziel się nim z innymi. 
Chętnie też przeczytam o Twoich doświadczeniach w komentarzu poniżej.
Kliknij by śledzić Akademię TOP-NOTCH  na Facebooku, Instagramie i TikToku.

Komentarze