Jak zacząć naukę angielskiego w dorosłym wieku?

Nauka nowego języka to niemałe wyzwanie, zwłaszcza jeśli zaczyna się w wieku dorosłym. Ale to wyzwanie nie jest niemożliwe do zrealizowania. Oto kilka wskazówek jak zacząć żeby się nie zniechęcić.

Wiesz już, że języka angielskiego da się nauczyć w każdym wieku. U osób dorosłych kluczem do dobrej organizacji i systematycznej nauki jest motywacja ("Jak znajomość angielskiego wpłynie na moje życie?"), ustalanie i dotrzymywanie terminów (ang. meet the deadline). Zaczynajmy!

Wyznacz sobie konkretny cel

"Chciałbym mówić po angielsku!" to mało szczegółowy cel. Na jakim poziomie chciałbyś znać angielski? A1 czy może C1? Różnica jest ogromna. Może chciałbyś po prostu oglądać angielskojęzyczny serial bez polskiego dubbingu? Albo szukasz pracy w Stanach i potrzebujesz znajomości słownictwa z konkretnej dziedziny? Zadaj sobie te pytania i wybierz co będzie Twoim celem. Kiedy będziesz gotów i będziesz wiedział do czego dążysz, zdecydowanie łatwiej będzie mierzyć progres.

Wyznacz okres nauki, po którym sprawdzisz swój postęp

Podobnie jak w przypadku wyboru celu nauki, dobrze jest postawić przed sobą metę w postaci okresu nauki. Może ona łączyć się z Twoim celem, np. “1 lipca za rok napiszę egzamin językowy na poziomie B2 i zdam go na pozytywną ocenę.”. Połączenie celu z konkretną datą da Ci poczucie motywacji i większą chęć realizacji ustalonego przedsięwzięcia. 

Jeśli nie masz konkretnego celu, możesz wykorzystać okres nauki jako jego zastępstwo, np. “Wezmę udział w intensywnym 6-miesięcznym kursie i nauczę się jak najwięcej.”.

Ustaw język angielski w smartfonie jako preferowany

Ponieważ większość z nas korzysta ze smartfona w celach osobistych bądź zawodowych, prawie zawsze mamy go przy sobie. Wystarczy zmienić w ustawieniach język na angielski i już po kilku dniach będziemy znać dużo więcej zwrotów, zwłaszcza technologicznych. Nawet jeśli nie czytamy świadomie każdego napisu w aplikacjach, mimowolnie będziemy je zapamiętywać. Ustawienie angielskiego jako preferowanego języka zwiększy również częstość pojawiania się angielskojęzycznych treści w internecie.

Czytaj/oglądaj rzeczy, które cię interesują - po angielsku

Jeśli jest temat, który Cię interesuje, będzie Cię interesował bez względu na język, w którym o nim czytasz. Dzięki temu zapamiętasz słówka z dziedziny, która jest dla Ciebie użyteczna. Jeśli lubisz wiadomości ze świata, poszukaj serwisów oferujących informacje po angielsku (spróbuj wyszukać w Google “new around the world”), jeśli lubisz sport, sprawdź portal BBC Sport, itd.


Sprawdzaj w słowniku każde słowo, które przyjdzie ci do głowy

Jesteś ciekawy jak będzie brzmiało jakieś słowo po angielsku? Sprawdź je od razu. Zainstaluj słownik w telefonie lub zaopatrz się w słownik papierowy i sprawdzaj natychmiast kiedy będziesz czegoś ciekaw.

Korzystaj z serwisów społecznościowych po angielsku

Nie ma lepszej metody nauki niż użycie swojej wiedzy. Jeśli korzystasz z mediów społecznościowych spróbuj zmienić język na angielski i wyszukuj profile posługujące się tym językiem lub dołącz do grup zainteresowań. Angażuj się w konwersacje i dyskusje i szukaj interesujących Cię treści.

Poszukaj osoby, która będzie rozmawiać z tobą po angielsku bez przechodzenia na polski

Może to być korepetytor lub native speaker albo znajomy z lepszą znajomością języka niż Ty. Rozmawiaj na interesujące Cię tematy, a kiedy nie będziesz znać jakiegoś wyrażenia, po prostu je sprawdź. Ważne jest żeby w takich konwersacjach nie było miejsca na powrót do języka ojczystego.

Czy jest jeszcze jakiś sposób, który sprawdza się u Ciebie i który możesz polecić innym?


Jeśli podobał Ci się mój wpis podziel się nim z innymi. 
Chętnie też przeczytam o Twoich doświadczeniach w komentarzu poniżej.

Kliknij by śledzić Akademię TOP-NOTCH  na Facebooku, Instagramie i TikToku.

Komentarze